Školní pomůcky

Spolupráce s MŠ

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKY

 

TERMÍN:    26. března 2015

URČENO:    pro všechny žáčky mateřských škol, jejich rodiče a žáky I. stupně

PŘÍPRAVA:    učitelé  I. a II. stupně, dobrovolníci z řad žáků školy / velmi děkujeme /

MÍSTO:    třídy  v přízemí školy

 

   Letošní vynášení a vhození Morany – Mařeny do řeky máme již za sebou, a to znamená, že jaro se přihlásilo a vnucuje nám chtě nechtě svoji pozornost. A právě ta byla v období jarní rovnodennosti věnována již tradičnímu projektu ,, Velikonoční dílničky na Benešce “. Vše probíhalo jako obvykle, a ani mírné zdražení ceny za lístek do dílničky neovlivnil skvělou účast všech zúčastněných. Přesto si mnozí z nás nemohli nevšimnout zvýšené účasti otců svých dětí. A nebylo to jen ze zvědavosti. Mnohdy se stávali platnými pomocníky při sestavování výrobků s velikonočním motivem. A to je skvělé.

   Pro všechny naše účastníky bylo připraveno sedm dovednostně výtvarných dílniček:  VELIKONOČNÍ FOLIOVÝ VPICH, PTÁČEK V KLECI, KNIŽNÍ ZÁLOŽKA, OVEČKA, PTÁČEK, ZDOBENÍ TOUSTU, ZDOBENÍ PERNÍČKŮ.

    Nyní stačí vysledovat na obloze úplněk, připravit kraslice, stužky, pomlázky napéci perníčky a mazanec, a jsou tu nekrásnější svátky jara - Velikonoce. Tak nechť jsou hodně veselé.

Zvláštní poděkování patří všem těm, kteří v přípravné době provoněli školu výrobou asi 600 ks perníčků.

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKY

TERMÍN:    10. dubna 2014
URČENO:    pro všechny žáčky mateřských škol, jejich rodiče a žáky I. stupně
PŘÍPRAVA:    učitelé  I. a II. stupně, dobrovolníci z řad žáků školy / velmi děkujeme /
MÍSTO:    třídy  v přízemí školy

Letošní zima ve své dlouhodobé historii byla jednou z nejteplejších. Jaro pokračuje abnormálně příjemnými, téměř letními teplotami. Velikonoční dílničky na Benešce, které v letošním roce vyšly až na ten nejzazší termín, zasáhla však studená vlna. Tímto tak mohli rodiče své děti odehnat alespoň na chvíli od svých tabletů a nasměrovat je k nám na dovedností aktivity. O tom, že většina rodičů nemusela tak urputně přesvědčovat své děti, svědčí opět vysoká návštěvnost a značný zájem o naše dílničky. Vždyť za dvě a čtvrt hodinky bylo všech 200 ks pudingů rozebráno.

Pro všechny naše účastníky bylo připraveno sedm výtvarně výtvarných dílniček:  FOLIOVÝ NARCISOVÝ ZÁVĚS, KVĚTINOVÝ VPICH, MOTÝLEK, ZAJÍČEK, ZDOBENÍ POHÁRU, ZDOBENÍ PERNÍČKŮ.  Nyní stačí vysledovat na obloze úplněk, připravit kraslice, stužky, pomlázky a jsou tu nekrásnější svátky jara - Velikonoce. Tak nechť jsou hodně veselé.

ŠKOLIČKA

TERMÍN: 18. listopadu 2014
URČENO: pro budoucí  žáky ze čtyř okolních mateřských škol 
PŘÍPRAVA: L. Králová, R. Poulová, R. a H. Venhodová, D. Kuthan  
MÍSTO: dvě třídy l. stupně 
 
Bylo úterý, něco málo před čtvrtou odpolední, venku na březen nezvyklých 15 °C a malá děvčata i kluci se svými rodiči přicházejí na Benešku. Že by se stala někde chyba? Nikoliv. To jen budoucím předškoláčkům začala již v pořadí pátá ŠKOLIČKA.
Do školních lavic jedné z tříd usedlo na dvacet dětí. Ty, po uvítání, byly rozděleny do tří skupin. Každá skupina se vždy společně pustila do různých pro ně připravených úkolů, které byly shodně ovlivněny velikonoční tématikou. První skupina budoucích prvňáčků se zaměřila na správné držení tužky a práci s ní při vytahování čar různých délek, tvarů a při dokreslování motivů. V druhé skupině byla činnost dětí zaměřena na jemnou motoriku. Během krátké chvíle pod rukama mladých tvůrců vyskakoval jeden zajíček za druhým. Poslední skupina se zaměřila na práci s interaktivní tabulí. Úkoly, které se na tabuli objevily, byly zaměřeny převážně na přiřazování, třídění a na znalost vizuálních pojmů. Na všech dětech, které se letošních školiček zúčastňovaly, byl vidět velký zájem a nadšení při práci. Také stesk po svých rodičích, bez kterých se dříve neobešly, byl rozptýlen.
Příště vás rádi uvidíme na tradičních Vánočních dílničkách.

OPĚT ÚSPĚŠNÝ ZÁPIS DO PRVNÍ TŘÍDY

TERMÍN: 24. – 25. ledna 2014
URČENO: pro poslední ročník žáků mateřských škol
PŘÍPRAVA: téměř všichni učitelé I. a II. stupně, paní vychovatelky, dobrovolníci z řad žáků
MÍSTO: učebny školy ZŠ Třebíč, BENEŠOVA
ZAPSÁNO: celkem 116 žáčků, z toho  15 odkladů

Jednou z nejdůležitějších událostí pro všechny zaměstnance na BENEŠCE je Zápis do první třídy. Tento den je pro nás vždy slavnostní a v letošním školním roce dvojnásob. Naší škole se podařilo převléci do modernějšího a hlavně hřejivějšího kabátu. Snad tuto zásadní změnu budoucí prvňáčci též ocení.                                                  

Do  přípravy na zápis se společně zapojují nejen učitelé I. stupně, ale též žáci a kolegové ze stupně druhého. Zápis je totiž první velkou zkouškou pro děti, kteří  již něco umí a chtějí se svými znalostmi pochlubit. Ještě dříve než dojdou k zápisu, zúčastní se většina předškoláků značného množství akcí, které pro ně v rámci dlouhodobé spolupráce s MŠ  připravujeme  / Miniolympiáda, Pevnost školička, Vánoční a Velikonoční dílničky, Školička – 6x /. My všichni dospěláci na této škole se snažíme, aby všem příchozím se u nás líbilo a cítili se zde pohodově. Snad všech devadesát dětí, co k nám o posledním lednovém víkendu zavítalo, společně se svými rodiči poznalo, že škola, kterou si vybrali, se o ně dokáže postarat.

DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ SE NA LETOŠNÍM ZÁPISU PODÍLELI.

Desatero pro dobrý start do školy:
1.    Mluvte se svým dítětem (o jeho zážitcích, pocitech, problémech, radostech, starostech, představách, snech apod.) 
2.    Učte své dítě samostatnosti (v oblékání, hygieně, jídle, jednoduché práci) 
3.    Dávejte mu najevo lásku, i když se mu něco nevydaří. 
4.    Učte své dítě dělit se o věci, zážitky. 
5.    Veďte je k úctě k lidem, k majetku doma i ve škole. 
6.    Učte je řádu ve věcech, rozvrhu času. 
7.    Nebuďte zklamaní, když se něco nepovede napoprvé. 
8.    Učte děti naslouchat (vyprávějte jim, čtěte jim). 
9.    Rozvíjejte v dětech trpělivost.
10.  Když se něco nedaří, nebojte se poradit s odborníky.

VÁNOČNÍ DÍLNIČKY

TERMÍN:  13. prosince 2013
URČENO:  pro všechny žáčky mateřských škol, jejich rodiče a žáky I. stupně
PŘÍPRAVA:  učitelé I. a II. stupně, dobrovolní žáci
MÍSTO:  třídy v přízemí školy
 
Přestože ten nejkrásnější den roku, alespoň pro ty nejmenší se kvapem blíží, po sněhu ani památky. Jen samé plískanice. Snad i proto a též ze zvědavosti jak vypadá nový kabát BENEŠKY, přišlo na letošní Vánoční dílničky tolik příznivců. Možná si někteří řeknou, že je to stále dokola a chybí nové nápady. Opak je pravdou. Možná pojmenování dílniček je stejné, ale výrobky se vždy snažíme obměňovat. Smyslem těchto dílniček není jenom vyrábět si něco pro radost, ale též se sejít  s přáteli a odpočinout si od nekonečného a únavného pečení vánočního cukroví či shonu spojeným s nakupováním vánočních dárků. V tomto roce připravili učitelé tyto dílničky: VÁNOČNÍ  PUDING, PŘÁNÍČKO, ANDÍLEK, SVÍCEN, STROMEČEK A PERNÍK. Za vyňuňaný průběh, organizaci a výpomoc patří jako vždy veliký dík všem žákům a zúčastněným učitelům.  
Veselé Vánoce  

ŠKOLIČKA

TERMÍN: 12. listopadu 2013
URČENO: pro budoucí  žáky ze čtyř okolních mateřských škol 
PŘÍPRAVA: L. Králová, R. Poulová, R. a H. Venhodová, D. Kuthan  
MÍSTO: dvě třídy l. stupně 
 
Již druhou školičku v letošním školním roce uspořádali pro  budoucí žáčky prvních tříd učitelé na BENEŠCE. Včasný příchod téměř všech rodičů se svými dětmi napovídal, že budoucí prvňáčci, možnost připravit se perfektně na lednový školní zápis, berou zcela vážně. Hned po přivítání a rozdělení do skupin začali pracovat na třech úkolech / přiřazování na interaktivní tabuli, práce a život na farmě, ježeček /. Tím dokázali, že se již ve svých školkách mnohému naučili a s úkoly, které pro ně byly přichystány, si vědí rady. A kdo nezvykle večer potkal před Beneškou  spokojené skotačící malé děti, neuvěřil by, že to byli teprve předškoláci.  

DOBÝVÁNÍ PEVNOSTI ŠKOLÁČEK

TERMÍN: druhá polovina listopadu 2012
URČENO: pro žáky ze čtyř okolních mateřských škol a pro pomocníky ze 4. a 5.B 
PŘÍPRAVA: L. Stejskalová , D. Vomelová, O. Štěpnička , D. Kuthan , žáci 4. a 5.B 
MÍSTO: tělocvična ZŠ Třebíč, BENEŠOVA

Již potřetí v tomto školním roce jsme postupně uvítali na naší Benešce nejstarší děti ze čtyř okolních mateřských škol. V rámci projektu Spolupráce s MŠ se nám přišly pochlubit, jak jsou na tom s pohybově obratnostními aktivitami. Pod názvem „ KLÍČEK K PEVNOSTI ŠKOLÁČEK “ čekalo na budoucí prvňáčky dvanáct různých překážek, sestavených z nářadí a náčiní patřící do výbavy gymnastické tělocvičny. Ty měli za pomocí starších žáků, kteří se starali o jejich bezpečnost, postupně překonat. A protože byli opravdu moc šikovní, všechny nástrahy úspěšně zdolali. Jako odměnu za vynaložené úsilí obdrželi předškoláčci klíček na krk, diplom a čokoládový zlaťák, který však v jejich rukou dlouho nevydržel. Po společném vyfocení a zvučným „ ná shlé dá nou “ se s úsměvem rozloučili a vydali na cestu do své mateřské školy.

HRÁTKY S POČÍTAČEM A GRAFOMOTORICKÁ CVIČENÍ S BRAMBOROVÝMI RAZÍTKY

TERMÍN: druhá polovina října 2012
URČENO: pro žáky okolních MŠ  / a pro  pomocníky z řad žáků 5.C, 4.B., C a 3.C
PŘÍPRAVA: p. uč. D. Hájková, L. Králová, L. Stejskalová, R.Venhodová a  D. Kuthan
MÍSTO: učebna PC-3 a dílna výtvarné výchovy

V rámci projektu  „ Spolupráce s MŠ “  již podruhé v tomto školním roce došli budoucí žáci prvních tříd se svým doprovodem na naší Benešku. Již netrpělivě na ně čekali zkušení starší žáci, kteří je přivítali a zároveň jim pomohli se převléci. Poté se malí předškoláci rozdělili do dvou skupin a odešli na svá pracoviště. V učebně výtvarné výchovy měli malí žáčci připravené šablony oblíbeného dětského zvířátka ježečka, barvy a bramborová razítka. Žádné dlouhé vysvětlování a hned se pustili do práce. Ježečkovi bodlinky rychle přibývaly a též jablíčka byla rychle vybarvená. Občas barevná skvrna ukápla i tam kam neměla, ale to maminky snad prominou. Ježečky, které děti domů přinesou, to určitě vynahradí. Druhá skupina dětí se mezitím seznámila se svými staršími kamarády, kteří je velice rychle zaškolili a připravili pro práci nejen na počítačích, ale též i na interaktivní tabuli. Ta se v současnosti stala nezbytnou součástí ve výuce žáků celého I.stupně.  S  mimořádným zaujetím se se všemi zadanými úkoly též snadno a rychle vypořádali. A tak věřme, že jak neradi opouštěly Benešku,  rádi se na ni budou vracet.

12. MINIOLYMPIÁDA MATEŘSKÝCH ŠKOL NA BENEŠCE

TERMÍN:  září – říjen 2012
URČENO:  pro předškoláky pěti MŠ škol / BENEŠOVA,  CYRILOMETODĚJSKÁ, DUKOVANSKÁ,  OBRÁNCŮ MÍRU, KPT. JAROŠE /
DISCIPLÍNY:  hod kriketovým míčkem, skok z místa a běh na 50m
MÍSTO:   školní hřiště ZŠ TŘEBÍČ BENEŠOVA 
PŘÍPRAVA:  p.uč. David Kuthan, Pavel Mikoláš, Ondřej Štěpnička a vybraní  žáci 5.B

 Tradiční termín pro tuto sportovní akci v polovině září díky rozmaru počasí musel být dokonce dvakrát  pozměněn. Tím se děti na své již 12. Miniolympiádě MŠ nemohly setkat společně, ale vždy v době, která nenarušila jejich školní program. Tato skutečnost  atmosféru těchto závodů vůbec neovlivnila, naopak nejmladší atleti tak měli dostatek času lépe se soustředit a připravit na své výkony. A ty byly skvělé, neboť hody kriketovým míčkem za hranici 12m a skoky přes 100cm jsou hodny obdivu. Na závěr všichni budoucí školáčci obdrželi diplom a medaili. 

ÚSPĚŠNÝ ZÁPIS DO PRVNÍ TŘÍDY

TERMÍN: 20. – 21. ledna 2012
URČENO: pro poslední ročník žáků mateřských škol
PŘÍPRAVA: všichni učitelé I. stupně, některé kolegyně z II.stupně, paní vychovatelky, dobrovolníci z řad žáků 
MÍSTO: učebny školy ZŠ Třebíč, BENEŠOVA
ZAPSÁNO: celkem 96 žáčků, z toho  15 odkladů

Předposlední lednový pátek měli učitelé z Benešky napilno. Sotva si stačili připravit třídy a odskočit si na oběd, již do skleněné výplně bočního vchodu nahlíželi, držíce se pevně za ruce svých rodičů, budoucí prvňáčci. Většinou natěšeni, zároveň trošičku neklidní spěchali ukázat, co se ve svých mateřských školkách naučili. Na naší BENEŠCE, ale též na ostatních šesti třebíčských základních školách, se konal Zápis do první třídy.
Po příchodu a sepsání všech nezbytně nutných údajů, obdrželi budoucí žáčci první třídy  registrační číslo / novinka /, zápisový list a doprovod z řad žáků II.stupně. Ti je provázeli po různých třídách - dílnách / POVÍDÁLKOV, HOPSÁLKOV, POČÍTAČOV, ŘEDITELNA, VŠEZNÁLKOV / . Zde malí adepti na školáky zvládali pro ně předem vypracované rozličné úkoly či odpovědi na jednoduché dotazy. Zároveň se tak seznámili, včetně rodičů, s prostředím školy, které na ně čeká. 
Přestože letošní nápor byl zcela nečekaně veliký, vše se zdárně zvládlo. Samotní rodiče i jejich děti se též přesvědčili, že ROK ÚSMĚVU, kteří si kantoři této školy počátkem roku vyhlásili, byl plněn. Všem pak zcela určitě záleželo na tom, aby se tu příchozí cítili spokojeně a přátelsky, a že jejich volba s výběrem školy byla správná.

DĚKUJEME, / a to i těm, kteří se na zápisu podíleli / .

* 17.5.2012 – společná schůzka rodičů žáků budoucích třech prvních tříd.  
Desatero pro dobrý start do školy:
1.    Mluvte se svým dítětem (o jeho zážitcích, pocitech, problémech, radostech, starostech, představách, snech apod.) 
2.    Učte své dítě samostatnosti (v oblékání, hygieně, jídle, jednoduché práci) 
3.    Dávejte mu najevo lásku, i když se mu něco nevydaří. 
4.    Učte své dítě dělit se o věci, zážitky. 
5.    Veďte je k úctě k lidem, k majetku doma i ve škole. 
6.    Učte je řádu ve věcech, rozvrhu času. 
7.    Nebuďte zklamaní, když se něco nepovede napoprvé. 
8.    Učte děti naslouchat (vyprávějte jim, čtěte jim). 
9.    Rozvíjejte v dětech trpělivost.
10.  Když se něco nedaří, nebojte se poradit s odborníky.

VÁNOČNÍ DÍLNIČKY 2011

TERMÍN: 8. prosince 2011 
URČENO: pro všechny žáčky mateřských škol, jejich rodiče a žáky I. stupně 
PŘÍPRAVA: učitelé a dobrovolní žáci I. a II. stupně 
MÍSTO: třídy v přízemí školy

Ladovské zimy, na kterou se zcela určitě všichni příznivci zimních radovánek těší, se snad ještě dočkáme. Vánoční dílničky na Benešce jsou však již minulostí. Ty letošní se skutečně vydařily. Ono vidět tolik usměvavých tváří u všech návštěvníků těchto výtvarně dovednostních aktivit, nemůže si nikdo z přítomných myslet něco jiného. A to je ta nejlepší odměna, kterou si učitelé této školy mohli přát. Kromě vánočního shonu, který je ještě čeká, se snažili ve svém volnu vymýšlet nové vánoční náměty a připravovat různé materiály. Ty pak musí překvapit a zároveň potěšit všechny malé dílničkáře. Za to jim a též i všem starším žákům - pomocníkům, patří veliký dík.

Všem veselé Vánoce

Letos byly otevřeny tyto dílničky: VÁNOČNÍ PTÁČEK, ZÁVĚSNÝ STROM, ZÁVĚSNÉ OZDOBY, VÁNOČNÍ KOMETA, PUDINK A PUNČ / pro dospělé /, VÁNOČNÍ PERNÍČKY.

DOBÝVÁNÍ PEVNOSTI ŠKOLÁČEK

TERMÍN: konec listopadu 2011
URČENO: pro žáky ze čtyř okolních mateřských škol a pro pomocníky z V.C
PŘÍPRAVA:  L. Stejskalová a D. Kuthan a žáci V.C a III.B
MÍSTO: tělocvična

Již tradičně, ve třech dnech na konci tohoto měsíce, proběhly v  rámci projektu Spolupráce s MŠ, sportovně obratnostní aktivity. Pod názvem „ KLÍČEK K PEVNOSTI ŠKOLÁČEK “ čekalo na budoucí prvňáčky několik různých překážek, sestavených z nářadí a náčiní jedné z tělocvičen. Předškoláci tak za pomocí starších kamarádů, žáků V.C, překonávali jednu překážku za druhou.Za zdolání každé překážky získali malí budoucí prvňáčkové vždy po jednom klíčku. Ty, po absolvování všech nástrah, směnili za sladkou odměnu, diplom a klíček.       
Na závěr se vždy společně vyfotili a s klíčkem na krku, snad spokojeni, odcházeli do svých mateřských škol. 
Zároveň byli všichni budoucí žáčci i se svými rodiči pozváni na Vánoční dílničky, které se konají 8. prosince  v přízemí 1.stupně naší BENEŠKY.

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKY

TERMÍN: 26.04.2011
URČENO: pro všechny žáčky mateřských škol, jejich rodiče a žáky prvních tříd
PŘÍPRAVA: učitelé I. a II. stupně, dobrovolní žáci I. a II. stupně / Děkujeme. /
MÍSTO: třídy v přízemí školy
FOTODOKUMENTACE: Mgr. Miroslav Ondrák

Všichni ti, co se vždy chystají na Velikonoční dílničky na Benešce, si museli pro tentokrát počkat. Mohou za to měsíční a sluneční fáze. V podstatě jde o to, že po začátku jara / 21.březen /, následuje stejně jako v ostatních měsících jev, zvaný úplněk. No a v neděli, která přichází po prvním jarním úplňku se slaví Velikonoce. Ty patří k pohyblivým svátkům, jelikož jejich datum není přesně stanoveno. Ostatní pohyblivé svátky celého roku se vždy odvozují právě od data Velikonoční neděle. To jen na vysvětlenou, proč tak pozdě.
Tímto i učitelé, kteří dovednostní dílničky připravovali, měli dostatek času na vhodný výběr i celkovou přípravu. Názvy jednotlivých dílniček: VELIKONOČNÍ PERNÍČKY, JARNÍ KOŠÍČEK, VELIKONOČNÍ VAJÍČKO, KYTIČKA A PTÁČEK , VELIKONOČNÍ TOUST, KRASLICE.
Zájem o letošní dílničky byl mimořádný. Svědčí o tom i fakt, že již během první půlhodiny byly vykoupeny  všechny kupóny, které slouží pro vstup do jednotlivých dílniček. Problém se operativní vyřešil dotiskem nových vstupních lístečků. Tím mohli všichni zúčastnění zaujmout místo ve vybrané dílničce a začít se zaujetím tvořit  co nejlepší výrobek. Přestože jsou dílničky určené pro budoucí prvňáčky, jejich rodiče a žáky I.stupně, našli se mezi nimi i někteří deváťáci. A to již něco naznačuje.
Tak opět v příštím roce.